logo08mel 

GRIEŽYNĖ - 2008

2008 m. rugsėjo  10 - 14 d.

 

 Dalyviai   Renginiai   Nuotraukos   Garso įrašai

 

 

Folkloro grupė „ABRA“ – Latvija

abra m

Folkloro grupė „Abra“ drauge muzikuoja nuo 2005 metų, tačiau kai kurie muzikantai yra anksčiqu groję kitose folkloro grupėse. Grupę groja dažniausiai instrumentinę muziką dūdmaišiais, koklėmis, lumzdeliais, būgnais ir kitais tradiciniais instrumentais, kiekšiuolaikiškai žvelgdami į autentiką. Groja netik latvišką muziką – dainas ir šokius. Daugelį instrumentų ir kostiumų pasidirbdino patys muzikantai, remdamiesi istoriniais šaltiniais. Šiuo metu kolektyve groja penki žmonės. „Abra“ nuolat dalyvauja tarptautiniuose ir tautiniuose folkloro festivaliuose.

 

 

Roger Watson – Anglija

roger m

Roger Watson groja Anglijos šokių muziką dviejų ir trijų eilių diatoniniais akordeonais. Jis taip pat dainuoja tradicines anglų dainas ir šiuolaikines dainas tradiciniu stiliumi. Jis taip pat moko mozikos ir tradicinių šokių ir rengia įvairius renginius. Jo karjera tęsiasi jau daugiau nei keturiasdešimt metų. Jo naujausi projektai jungia įvairių Anglijos etninių grupių muzikos elementus, suteikiant naują akustinį skambesį. Jį jau girdėjome “Griežynėje” 2004 metais.
www.rogerwatson.co.uk
www.bokahalat.co.uk

 

 

Alban Faust – Švedija

Faust d

Vienas geriausių ir įdomiausių Švedijos muzikantų, gimęs Achene – Vokietijoje. Dar vaikystėje susidomėjo muzika, o jaunystėje ir instrumentų gamyba. Šiandien jis puikus dūdmaišių gamintojas ir „gydytojas“. Jis taip pat puikus muzikantas, kuriantis įvairius projektus vienas ir su žymiausiais pasaulio folk muzikos atlikėjais. Taip pat groja ir Viduramžių muziką. Jau daug metų moko groti dūdmaišiu.

 

 

Andris ir Aida Kapusts -  Latvija

kapusts

Tai šeimyninis duetas. Andris Kapusts - folklorininkas, multiinstrumentininkas, festivalių ir kitokių muzikinių renginių, seminarų organizatorius, folkloro grupės "Grodi" įkūrėjas ir vadovas, world music projekto "Arpus laika" autorius. Dažnai koncertuoja su žmona Aida Rancane - gero liaudies smuikininko dukra. Muzikantai puikiai atlieka įvairių Latvijos regionų ir epochų muziką, tačiau nesitenkina vien tiktai archainio folkloro restauravimu ir reprodukavimu, bet autentikos pagrindu kuria ir savo muzikinio folkloro modelį.

 

 

Todar Kaškurevič - Baltarusija

todar d

Profesionalus dailininkas, vienas iš etnokosmologijos centro “Krivija” steigėjų, dūdmaišių meistras ir virtuozas. Tyrinėja dūdmaišių muzikos tradicijas (instrumentų tipus, repertuarą, mitologinius aspektus ) Baltarusijoje, Lietuvoje ir Latvijoje. Taip pat rekonstruoja ir gamina šio tipo instrumentus, studijuoja grojimo tradicijų tapatumus ir skirtumus. Parašė knygą “Dūda Didžiosios Kunigaikštystės žemėse”, kuria filmą apie Baltarusijos dūdmaišius.

 

 

Vilniaus Griežynė - Lietuva

vgriezyne d

yra specialus festivalio projektas. Tai trys lietuviško tradicinio smuikavimo atstovai: Evaldas Vyčinas, Gaila Kirdienė ir Algirdas Klova. Visi jie labai individualūs muzikantai, turintis savo stilių ir smuikavimo manierą – išraiškingi ir ryškūs, tačiau suėję į vieną kompaniją, stengiasi išsaugoti tradiciją. Girdėsite jų pačių ekspedicijose užrašytas melodijas.

 

 

Festivalio renginiai

 „Sėlos muzikantai“ – Zarasų krašto liaudies muzikantų ir instrumentų fotografijų paroda. Atidarymas rugsėjo 10 dieną trečiadienį 17 val. Lietuvos muzikos, teatro ir kino muziejuje. Po atidarymo surengtame koncerte dalyvavo ir grojo Zarasų krašto muzikantai. Šios parodos eksponatus, bendraudamas su savo krašto liaudies muzikantais, surinko žinomas liaudies muzikos atlikėjas, kapelos „Sadūnai“ narys Gintaras Andrijauskas.

 Instrumentinio folkloro grupės „Vydraga“ dvidešimtmečiui skirtame koncerte buvo pristatytas ir naujasis albumas „Per šilą jojau“. Koncerte skambėjo būtent šio naujojo darbo fragmentai, o tradicinių populiariausių lietuviškų ir angliškų šokių melodijas „Vydraga“ atliko su puikiu armonikieriumi, liaudiško muzikavimo stilių tyrinėtoju iš Anglijos Rogeriu Watsonu. Koncertas vyko pirmąją festivalio dieną (rugsėjo 10-tąją, trečiadienį) 20 valandą. 

 Kiekvienais metais festivalis „Griežynė“ suteikia galimybę svečiams ir Lietuvos folkloro entuziastams pamatyti kaip gimsta muzikos instrumentai nagingo meistro rankose, išvysti jau padirbdintus egzempliorius. Šiemet rugsėjo 11 dieną, ketvirtadienį, 11 valandą svečiuotasi tautodailininko Jono Bugailiškio dirbtuvėje (Aušros vartų gatvė 17-10). Šio nagingo medžio drožėjo, skulptoriaus, liaudies instrumentų kūrėjo pagamintomis kanklėmis, ragais, būgnais yra apsirūpinęs ne vienas lietuvių folkloro ansamblis, pavieniai entuziastai. O kiek jo pagamintų instrumentų išvyko į kitas šalis tai jau niekas nebegali suskaičiuoti.

 Pirmasis festivalio svečių koncertas vyko antrąją festivalio dieną (rugsėjo 11 d. ketvirtadienį) 15 valandą Stanislovo Moniuškos skverelyje (Vilniaus gatvėje 38). Čia jaukiame Vilniaus senamiesčio lopinėlyje po kelis kūrinėlius atliko visi jau atvykę svečiai.

 Angliškų šokių kursai. Šiemet festivalio rengėjai pakvietė liaudies meno mėgėjus mokytis angliškų melodijų ir šokių. Muzikantus groti, o šokėjus šokti mokino vienas garsiausių Anglijos liaudies meno teoretikų ir praktikų, profesorius Roger Watson. Rugsėjo 11, ketvirtadienį 16 val. Vilniaus mokytojų namų svetainėje. 

 Festivalio svečių pasirodymai Vilniaus kavinėse, klubuose, baruose. Tai tradicinis „Griežynės“ renginys, puiki proga tiesiogiai pabendrauti su festivalio svečiais. Rugsėjo 11 dieną., ketvirtadienį, 19 val. “Užupio kavinėje” (Užupio g. 2) – Alban Faust – Švedija; Roger Watson – Anglija; kavinėje “Pilies menė” (Pilies g. 8) – grupė “Gulyajgorod” – Ukraina. “Marceliukės klėtyje” (Tuskulėnų g. 35) – grupė “Ambra” – Latvija.

 Folkoteka, tai Lietuvoje dar kolkas nauja diskotekos forma, kurioje skamba įvairiausių žanrų kūriniai inspiruoti tradicinio folkloro ar folk muzika, įvairūs miksai, world music, etnorokas, etnojazz ir pan. Ši muzika ritmizuota ir yra tinkama šokiui, klausymui ir fonui gurkšnojant alų ar kitus gėrimus. Folkoteka buvo atvira visiems norintiems puikiai praleisti laiką egzotiškos muzikos apsuptyje rugsėjo 11 dieną, ketvirtadienį 21 valandą Vilniaus mokytojų namų kieme. Prie pulto šeimininkavo Ruben Pellon (Ispanija) ir Algirdas Klova.

 Vieno žymiausių Švedijos dūdmaišininko ir instrumentų meistro Alban Faust muzikavimo kursai vyko Vilniaus mokytojų namų svetainėje penktadienį, rugsėjo 12 dieną, 13 val. Jų metu buvo galima įsigyti daug šio muziko įrašų ir knygų.  

 Folkloro dirbtuvė. Šiame tradiciniame „Griežynės“ renginyje svečiai pristatė savo instrumentus, pasakojo apie jų gamybą, muzikavimo tradicijas, demonstravo atlikimo manierą, tradicinį repertuarą. Dirbtuvėje šeimininkaus etnomuzikologė dr. Gaila Kirdienė. Rugsėjo 12 d., penktadienis, 15 val., Mokytojų namų svetainėje (Vilniaus g. 39).

 Didysis festivalio „Griežynė 2008“ koncertas. Tai pagrindinis festivalio renginys, kurio metu dalyviai ir svečiai demonstravo gražiausius ir vertingiausius savo repertuaro kūrinius. Klausytojui tai puiki proga išgirsti ir pamatyti visus muzikus drauge. Be to, didžiajame koncerte, dažnai būna ir malonių staigmenų. Rugsėjo 12 d., penktadienis, 18 val., Mokytojų namų Didžiojoje salėje.

 „Griežynės kinas“. Tai jau tradiciniu tapęs festivalio “Griežynė” renginys, kuriame rodomi filmai su dokumentine etnografine medžiaga apie įvairių tautų papročius, instrumentų gamybą, muzikantus, šokius. Šiemet kinas pakeitė savo veidą. Jame buvo rodomi tik lietuviški filmai. Šeštadienį, rugsėjo 13 dieną, 11 val. Arvydo Baryso filmo „Iš naminio audimo dainos“ premjera Vilniuje, bei 3 filmus apie festivalį „Griežynė“: „Griežynės aidai“; „Griežynės linksmybės“ ir „Griežynė 2002“ 

 Džiazuojančios kanklės ir birbynės. Taip pavadintas koncertas vyko rugsėjo 13 d., šeštadienį, 16 val., Vilniaus mokytojų namų svetainėje (Vilniaus g. 39).
Kanklės – senas styginis lietuvių liaudies muzikos instrumentas. Birbynė dar mena piemenėlių laikus. Bet laikas nestovi vietoje. Koncerte skambėjo lietuvių ir kitų tautų kompozitorių kūriniai, parašyti džiazo ir kitos pramoginės muzikos stiliumi ir atliekami ištobulintomis kanklėmis ir birbynėmis. Programos sudarytojas Kastytis Mikiška.

Gražia „Griežynės“ tradicija tapo Lietuvos rajonų gyventojams „atvežti festivalį į namus“. Vis dar turime kaimuose šviesuolių, liaudies muzikos entuziastų, kurių muzika ir dainos skambėjo mūsų festivalio svečiams. Šie susipažino su kaimo žmonių buitimi ir muzika, o vakare pademonstruos jiems savo meną. Baigiamasis „Griežynė 2008“ koncertas vyko rugsėjo 14 d., sekmadienį, 17 val. Ignalinos kultūros centro kiemelyje.

Nuotraukos

 

Garso įrašai

JURBARKO MUZIKANTAI - Lietuva
JURBARKO MUZIKANTAI - Lietuva
Todar KAŠKUREVIČ - Baltarusija
Todar KAŠKUREVIČ - Baltarusija
Todar KAŠKUREVIČ - Baltarusija
Laima JANSONE - Latvija
Laima JANSONE - Latvija
Laima JANSONE - Latvija
LYGAUDĖ - Lietuva
LYGAUDĖ - Lietuva
Egidijus DARULIS ir Violeta JUOZAPAVIČIŪTĖ - Lietuva
Egidijus DARULIS ir Violeta JUOZAPAVIČIŪTĖ - Lietuva
Egidijus DARULIS - Lietuva
Alban FAUST - Švedija
Alban FAUST - Švedija
Alban FAUST - Švedija
Alban FAUST - Švedija
ABRA - Latvija
ABRA - Latvija
ABRA - Latvija
Roger WATSON - Anglija
Roger WATSON - Anglija
Roger WATSON - Anglija
VILNIAUS GRIEŽYNĖ - Lietuva
VILNIAUS GRIEŽYNĖ - Lietuva
VILNIAUS GRIEŽYNĖ - Lietuva
VILNIAUS GRIEŽYNĖ - Lietuva
Roger WATSON ir VYDRAGA - Anglija/Lietuva
Roger WATSON ir VYDRAGA - Anglija/Lietuva
Roger WATSON ir VYDRAGA - Anglija/Lietuva