GRIEŽYNĖ - 2022

2022 m. rugsėjo 7-11 d.

 

Dalyviai   Programa   Nuotraukos   Garso įrašai

 

2022 m. festivalyje „Griežynė“ grojo muzikantai iš Latvijos, Estijos, Armėnijos, Škotijos, Airijos, Lenkijos, Ukrainos ir Lietuvos.

Andris Kapusts ir draugai - Latvija

latvija1

Po kelerių metų pertraukos į festivalį atvyksta kadaise „Griežynės“ talismanu vadintas didis latvių folkloro meistras Andris Kapusts su paslaptingai pasivadinusia komanda „Andris Kapusts ir draugai“. A. Kapusts daugiau nei 35 metus aktyviai propaguoja tradicinę kultūrą ir yra kelių folkloro grupių įkūrėjas ir vadovas. Jis groja daugybe skirtingų latvių liaudies muzikos instrumentų – kuokle, lamzdeliu, dūdmaišiu, armonika, akordeonu. Groti liaudiška maniera išmoko iš liaudies muzikantų. Be dainavimo ir muzikos, organizuoja ir veda kasmetes šventes, folkloro festivalius, mokomuosius seminarus, paskaitas. Koncertavo folkloro festivaliuose Latvijoje, Lietuvoje, Estijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Danijoje, Belgijoje, Prancūzijoje, Suomijoje, Rusijoje, Japonijoje, JAV ir kitur. Šiemet A. Kapusts „Griežynėje“ gros su dar trimis Latvijos muzikantais ir atliks skirtingų laikotarpių ir stilistikos latvių liaudies muziką.

Juhan Henrik Uppin - Estija

estija 2


Juhan Henrik Uppin estiška armonika ir kanele (estų kanklės) atlieka tradicinę ir ja grįstą savo muziką. Studijuoti kanelę pradėjo 1992 m., armoniką – 1999 m. Šio instrumento meistru tapo 2015 m., įvaldęs vieno žymiausių estų tradicinio armonikininko Karlo Kikaso grojimo manierą. Neseniai apgynė filosofijos (muzikos) daktaro disertaciją, gilinasi į stilistinius tradicinės muzikos pokyčius XX amžiuje. J. H. Uppin išleido penkis solinius albumus, yra dviejų kolektyvų narys, moko tradicinės akordeono muzikos skirtingose institucijose.

Tuule Kann - Estija

estija 1


Tuule Kann – kanelininkė, kurį laiką studijavusi Lietuvoje. Baigusi koncertines kankles, ji pamažu perėjo prie tradicinių kaimo kanklių (kanelių), pati mokėsi iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos kaimų kanklininkų įrašų. Savo pasirodymuose atlikėja naudoja įvairių grojimo stilių kaneles.

Krista ir Raivo Sildoja - Estija


estija 3


Tradiciniai muzikantai ir mokytojai, lektoriai Krista ir Raivo Sildoja yra dideli estų tradicinio muzikavimo ir liaudies muzikos instrumentų aistruoliai. Jiems labiausiai patinka griežti styginiais strykiniais instrumentais. Raivo yra ir patyręs väikekannel (mažų kanelių) ir hiiu kannel (strykinių arfų) meistras. Šeimą vienija bendras domėjimasis tradicinės muzikos paveldu ir įvairiais atlikimo stiliais. Estų liaudies melodijas jie daugiausia perėmė klausydamiesi XX a. pradžios archyvinių įrašų ir tyrinėdami natas ir visada stengėsi išsaugoti originalią tradicinę griežimo manierą. Tik neseniai jie išdrįso laisviau improvizuoti ir netgi kurti savo muziką, paisydami tradicijos (https://www.rahvamuusika.ee/index.php?s=250). Foto: Janek Marga.

Van trio - Armėnija

armenija 1


Instrumentinį „Van trio“ 2021 metais įkūrė Armėnijos nacionalinio Delfų komiteto prezidentas dr. Aleksanas Zakyanas. Trio sudaro jauni profesionalūs muzikantai Kima Avetisyan, Serob Sargsyan ir Gevorg Melikyan, grojantys armėnų liaudies muzikos instrumentais taru, kamanča, duduku, zurna, kanonu ir dapu. Tušpa, vėliau pavadinta Vanu, buvo senovės Urartu karalystės, gyvavusios istorinėse Armėnijos aukštikalnėse, sostinė. Ansamblis naujas, tačiau jau yra koncertavęs ne tik skirtinguose savo šalies regionuose, bet ir užsienyje, pelnęs pripažinimą ir apdovanojimų. Jo tikslas – reprezentuoti ir populiarinti armėnų liaudies muziką pasaulyje.

Simon John Thoumire ir Ian Carr - Škotija

skotija 1

Pasak škotų muzikos apžvalgininkų, lengva įsivaizduoti, kokių pasaulinės karjeros aukštumų būtų pasiekęs angliškos koncertinos virtuozas Simon John Thoumire, jei būtų susitelkęs į savo koncertinę karjerą, ypač į duetą su gitaristu Ian Carr, užuot skyręs tiek daug laiko Škotijos liaudies muzikai populiarinti per Škotijos tradicinės muzikos apdovanojimus, Metų jaunojo Škotijos tradicinio muzikanto konkursą ir kitus projektus.
Muzikantai dviese groja nuo jaunų dienų, yra drąsūs, net pramuštgalviai interpretatoriai ir kompozitoriai. Tačiau svarbiausia – jautri abiejų atlikėjų muzikos pajauta ir empatiškų Carr šešiastygės gitaros orkestruočių išskirtinis harmoninis-ritminis išmanymas bei meistriškumas (https://simonthoumire.com/artists/simon-thoumire-and-ian-carr/).


Duetas „Laughted“ - Airija

airija 1 airija 2

Grupė „Laughted“ buvo įkurta 2019 m. – Caireann Keegan ir Aisling Twomey duetas yra šios grupės dalis. Aisling yra įgudusi koncertinos muzikantė, baigusi Airijos muzikos ir šokio bakalauro studijas Limeriko universitete. Smuikininkė Caireann kilusi iš Limeriko krašto muzikantų šeimos. Kartu jos muzikuoja ketverius metus, yra griežusios įvairių sudėčių ansambliuose, dalyvavusios Airijos radijo ir televizijos laidose. Caireann yra koncertavusi ir Airijos nacionalinėje koncertų salėje, jos atliekamos muzikos įrašai skamba airių organizacijos „Comhaltas Ceoltóirí Éireann“ išleistose kompaktinėse plokštelėse.

Kapela „Begebenheit“ - Lenkija

lenkija 1

Kašubų kapela „Begebenheit“ susibūrė 2020 m. Pavadinimui pasirinktas vokiškas žodis, reiškiantis ‘per atsitiktinumą, įvykis, hepeningas’, užsimena apie stiprią vokiečių kultūros įtaką kašubams. Kapelą sudaro smuikas (Piotr Kluczek), akordeonas (Tobiasz Wenta), kontrabosas (Maciej Kuchta) ir būgnas (Paulina Węsierska; ji ir dainuoja). 2021 m. kapela pelnė pagrindinį Bytuvo festivalio ʺCassubia Cantatʺ prizą. Kapelos repertuaro šaltiniai yra Kašubų regiono archyviniai muzikiniai, choreografiniai įrašai ir senoji literatūra. Taip pat juos įkvėpė liaudies muzikantų Jankowskių kapela iš Chvaščino miestelio, atliekanti praėjusio amžiaus viduryje pamėgtą muziką.

Serhijus Ochrimčiukas – Ukraina

ukraina 1

Serhijus Ochrimčiukas yra pripažintas profesionalus smuikininkas, su koncertiniais turais aplankęs daugelį pasaulio šalių. Jam paklūsta įvairūs stiliai, tačiau dar studijų metais Ukrainos nacionalinėje muzikos akademijoje (smuiko klasė) jis susipažino su folkloristų būreliu ir pasiūlius profesoriui Mychajlo Chajui, pradėjo tyrinėti tradicinio smuikavimo ypatumus. Kartu su juo subūrė kapelą „Nadobryjdien“ (plg. vestuvinį paprotį), taip pat dalyvavo folkloro ansamblyje „Drevo“ (‚Medis‘) ir kituose kolektyvuose. Nuo 1992 m. vyksta į ekspedicijas visoje Ukrainoje. XXI a. pradžioje dėstė etninį smuikavimą šioje akademijoje. Mėgsta įvairių Ukrainos regionų repertuarą: Padnieprės, Polesės, Volynės, Podolės, Huculų, Bukovinos, Užkarpatės ir kt.

Folkloro ansamblio „Visi“ kapela - Lietuva

lietuva 1

1980 m. suburtam folkloro ansambliui ir kapelai „Visi“ vadovauja iškilus Lietuvos tradicinės muzikos atlikėjas ir etnomuzikologas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentas Evaldas Vyčinas. Jis groja smuiku, kanklėmis, cimbolais, ratukine lyra ar dūdmaišiu ir kitais pučiamaisiais. Įvairiais instrumentais griežia ir kiti kapelos muzikantai. Nuo pat pradžių jie patys ir meistrauja tradicinius styginius bei pučiamuosius muzikos instrumentus.
Taip pat ansambliečiai rengia folkloro ekspedijas, pirmiausia Žemaitijoje. Ten jie mokėsi šokių, kuriuos vėliau atlikdavo vakaronėse, koncertuose Vilniuje. Jau 1984 m. buvo publikuota kapelos atliekamų dvylikos žemaitiškų šokių plokštelė. 1994 m. naujai atsikūręs ansamblis buvo pakviestas į „Griežynės“ festivalį. Jam visą savaitę ruošėsi kaime, Etnokosmologijos muziejuje, Molėtų r. Repetavo įvairius kūrinius, nuo 1970 m. Vyčino ir kitų rinkėjų užrašytus Dzūkijoje, vėliau Aukštaitijoje ir Žemaitijoje. Taigi kapelos repertuarą sudaro įvairiuose Lietuvos kraštuose pačių užrašyti kūriniai..

 

 

Festivalio programa:

Rugsėjo 7 d., trečiadienis
17 val. Rimanto Motiejūno ir Daivos Klovienės fotografijų parodos „Griežynė“ ir Algirdas Klova“ atidarymas Vilniaus mokytojų namų Mažojoje salėje, Vilniaus g. 39
19 val. Tradicinių kanklių katalogo „Kanklės Lietuvos muziejuose“ pristatymas ir koncertas Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje, Vilniaus g. 41

Rugsėjo 8 d., ketvirtadienis
11 val. Muzikos instrumentų dirbtuvės Aušros vartų g. 17
Viešnagė tautodailininko, muzikos instrumentų meistro Jono Bugailiškio dirbtuvėse, festivalio dalyvių ir užsienio svečių prisistatymas
18 val. Bandonijos ir koncertinos virtuozų ir jų mokinių koncertas Vilniaus mokytojų namų Baltojoje salėje, Vilniaus g. 39
20 val. Festivalio svečių pasirodymai Vilniaus kavinėse ir restoranuose:
   Alaus bare „Šnekutis“ (šv. Mikalojaus g. 15),
   Užupio kavinėje (Užupio g. 2),
   Restorane „Bernelių užeiga“ (Gedimino pr. 19).

Rugsėjo 9 d., penktadienis
16 val. Festivalio dalyvių pasirodymai S. Moniuškos skvere
18 val. Didysis koncertas Vilniaus mokytojų namų Didžiojoje salėje, Vilniaus g. 39

Rugsėjo 10 d., šeštadienis
16 val. Koncertas Varėnos Grybų šventėje, Didžiojoje scenoje, Vytauto g. 12, Varėna
21 val. Muzikantų improvizacijų vakaras Lietuvos nacionalinio kultūros centro salėje, Barboros Radvilaitės g. 8, Vilnius

Rugsėjo 11 d., sekmadienis
14 val. Koncertas Taujėnų vasaros estradoje, Ukmergės r.
17 val. Baigiamasis koncertas Ukmergės Pilies parke, Kauno g. 8, Ukmergė
21 val. Muzikantų improvizacijų vakaras Lietuvos nacionalinio kultūros centro salėje, Barboros Radvilaitės g. 8, Vilnius

 

 

Nuotraukos

 

 

Garso įrašai

 

Folkloro ansamblio "Visi" kapela - Lietuva/Lithuania
Folkloro ansamblio "Visi" kapela - Lietuva/Lithuania
Folkloro ansamblio "Visi" kapela - Lietuva/Lithuania
Krista ir Raivo Sildoja - Estija/Estonia
Krista ir Raivo Sildoja - Estija/Estonia
Krista ir Raivo Sildoja - Estija/Estonia
"Van trio" - Armėnija/Armenia
"Van trio" - Armėnija/Armenia
"Laughted", Caireann Keegan ir Aisling Twomey - Airija/Ireland
"Laughted", Caireann Keegan ir Aisling Twomey - Airija/Ireland
 Vilniaus universiteto folkloro ansamblio "Ratilio" bandonininkai - Lietuva/Lithuania
 Kapela "Begebenheit" - Lenkija/Poland
 Kapela "Begebenheit" - Lenkija/Poland
 Kapela "Begebenheit" - Lenkija/Poland
 Serhii Ochrimčiuk - Ukraina/Ukraine
 Tuule Kann - Estija/Estonia
 Juhan Henrik Uppin - Estija/Estonia
 Juhan Henrik Uppin - Estija/Estonia
 Simon John Thoumire ir Ian Carr - Škotija, Anglija-Švedija/Scotland, England-Sweden
 Simon John Thoumire ir Ian Carr - Škotija, Anglija-Švedija/Scotland, England-Sweden
 "Muzikantai" - Latvija/Latvia
 "Muzikantai" - Latvija/Latvia
 "Muzikantai" - Latvija/Latvia