logo 14 pv

 

GRIEŽYNĖ - 2014

2014 m. rugsėjo  10 - 14 d.

 

Dalyviai   Renginiai   Nuotraukos   Garso įrašai

 

2014 metais festivalyje grojo muzikantai iš Jungtinės Karalystės, Vengrijos, Lenkijos, Baltarusijos, Estijos, Latvijos ir Lietuvos.


  Istvánfi Balázs-Németh András duo - Vengrija

vengrija

Istvánfi Balázs ir Németh András susipažino prieš ketverius metus, studijuodami Ferenco Liszto muzikos akademijoje Budapešte; ten jie dabar dirba dėstytojais. Koncertinę veiklą duetas pradėjo 2010 m. Išsiskiria jie tuo, jog šie dūdmaišio ir ratinės rylos virtuozai groja pačių susikurtu muzikavimo stiliumi, paremtu vengrų muzikos tradicijomis. Duetas atlieka ir savo kūrinius, ir senųjų muzikos kūrinių aranžuotes.

 

 
  Wild Troupe - Jungtinė Karalystė

anglija14

2011 m. susibūrusi grupė šaknis įleido Bristolyje. Trio dainuoja ir muzikuoja Alan Kennedy (gitara, armonikėlė ir mandolina), Aoile Sullivan (fleita, švilpynė, klarnetas, akordeonas ir ukulėlė) bei Georgie Asser (akordeonas, klavišiniai instrumentai ir perkusija).
Muzikantai atlieka optimistiškas, šokti kviečiančias airiškas melodijas, šiuolaikines liaudies ir savo kūrybos dainas. Nors ir neprofesionalai, trio vis tiek sėkmingai moko airiškų šokių – jie jau žinomi ir užsienyje. „Wild Troupe“ pasirodymai – lengvi, smagūs ir intensyvūs.

 
  Alesio Losiaus trio - Baltarusija

baltarusija14

Alesius Losius – baltarusių folkloro tyrinėtojas, atlikėjas, grafikas ir muzikos instrumentų meistras. Jo dėka buvo atkurti keli svarbūs tradiciniai baltarusių muzikos instrumentai: dūda, lyra ir basedlė.
Savo kapelą A. Losius subūrė 1995 m. Bendraminčių grupė tada nusprendė prisidėti prie autentiškos instrumentinės Baltarusijos liaudies muzikos užrašymo ir tyrinėjimų. Šią vis dar vienintelę šalyje tradicine maniera liaudies instrumentais  grojančią kapelą dabar sudaro trys nariai: smuikavimo mokytoja Aliona Meleško, bardė ir režisierė Olėsia Sivochina ir jos įkūrėjas A. Losius.

 


  Kapela Bornego z Podzamcza - Lenkija

lenkija14c

Grupė gimė 2012 m. Groja ir dainuoja tradicinę šokių muziką, atlieka ir lyrines liaudies dainas. Muzika atliekama smuiku, suka (vertikalus liaudiškas smuikas), bosu, būgnu ir kitais liaudies instrumentais. Kapela groja pagrinde Roztocze regiono tradicinę muziką. Grojimo tradicijų ir repertuaro mokosi iš didžiųjų kaimo muzikos meistrų, susitinka su jais ir drauge muzikuoja. Mėgsta bendrauti su publika ir groti taip, kaip ta muzika buvo grojama anksčiau. Juos gali išgirsti miestų ir kaimų šokių renginiuose, labiausiai yra pamėgę Liublino pilies apylinkes.
Mateusz Borny – suka (liaudiškas vertikalus smuikas)
Piotr Deptuła – smuikas
Bartosz Gajdzik – būgnelis
Robert Miedziocha - bosas

 


 

Karmen Juhkam, Karolin Härm, Leanne Barbo - Estija

estija14

Šis trio – kanelininkės iš šiaurės Estijos, dvi iš jų – garbiausios „Griežynės“ viešnios Leanne Barbo mokinės. Merginos aktyviai koncertuoja ir kartu, ir atskirai, jos domisi įvairiais instrumentais – ir šiame festivalyje išgirsime jas grojant ne tik kanelėmis, bet ir dūdmaišiais, ožragiu, dainuojant liaudies dainas.

 

 
  Asnate Rancāne (smuikas, balsas), Aurēlija Rancāne (būgnas, balsas), Ēriks Zeps (akordeonas, balsas) - Latvija

latvija14

Nors trio nariai – skirtingo muzikinio išsilavinimo, didžiausią įtaką jiems tebedaro tradicinė rytų Latvijos etninė muzika. Gražiausiai atlikėjams skamba energingos Latgalos regiono dainos, tad jų daugiausiai jie ir atlieka.

 


  Armonikierių duetas – Vytas Rimkus ir Dainius Maslauskas - Lietuva

lietuva14a

Armonikieriai susibėgo draugėn prieš 1,5 m., paskatinti savo mokytojo ir autoriteto, armonikierių armonikieriaus Algimanto Mieliausko. Be to, abu užvis labiausiai mėgsta groti rusiškomis, „peterburgskomis“, armonikomis.  Neilgai trukus duetas debiutavo festivalyje „Pamituvio armonika 2013“, vėliau, rudenį, respublikinėse Armonikierių duetų varžytuvėse tapo laureatais.
Dainius Maslauskas – jaunosios kartos armonikierius, įvairių varžytuvių laureatas, o Vytautas Rimkus – vyresnis, muzikantas nuo penkerių metų, ne tik grojimo, bet ir instrumentų meistras – antram gyvenimui prikėlė jau ne vieną armoniką.

 

 

Folkloro grupė "Ritingo" - Lietuva

lietuva14b

Jaukūs ir gurmaniški  muzikos sąskambiai, švelnus pritarimas gitara ir ramaus vokalo garsais sklindantis folkloro turtas , nesibaigianti folkloro ir moderniosios muzikos tarpusavio ryšio gija – tik dalis to, ką galima pajusti klausantis Mykolo Romerio universiteto folkloro ansamblio  "Ritingo"   „Ritingo“ kūrinių . Jau keletą metų vadovo Arvydo Kirdos ir ansambliečio Mariaus Kačiulio sudėlioti folkloro ir šiuolaikinės muzikos atspalviai  pamėgti ne tik pačių ansambliečių, bet ir daugelio šių kūrinių klausiusių, juos išgirdusių ir įsidėmėjusių... Ansamblis viliasi, kad ir festivalio metu nuskambėję kūriniai bus nepamirštami, leidžiantys dar stipriau ir intensyviau pajusti senojo tautos lobio – folkloro ir tautosakos – bei nūdienos muzikos dermę ir harmoniją.

 

 

 

Festivalio renginiai:

  Rugsėjo 10 d., trečiadienis, 17.00 val. 
  Egidijaus Virbašiaus sukurtų lietuvių liaudies muzikos instrumentų parodos atidarymas ir Kauno vaikų folkloro ansamblio „Ratilėlis“ koncertas Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje (Vilniaus g. 41) 
Muzikantas E. Virbašius muzikos instrumentų gamyba susidomėjo studijuodamas Lietuvos muzikos akademijoje, kurioje vėliau ir dėstė – mokė studentus groti tradiciniais lietuvių liaudies muzikos instrumentais, ten pat pradėjo dirbti Zigmo Armono vadovaujamose muzikos instrumentų dirbtuvėse. Išstudijavo ne tik Lietuvos, bet ir Latvių, Estijos, Karelijos, Rusijos, Suomijos muziejų fonduose saugomus eksponatus, todėl pats gamindamas naujus instrumentus laikosi būdingų etninių ir regioninių tradicijų. E. Virbašius yra surengęs muzikos instrumentų parodas ne tik Lietuvoje, bet ir Norvegijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Švedijoje ir Anglijoje. 
  Šiuo metu E. Virbašius ne tik tiria, gamina, bet ir populiarina įvairių derinimų lumzdelius, diatonines ir chromatines birbynes, ragus, trimitus, švilpas, ožragius, skudučius, Labanoro dūdas, įvairių tipų kankles, psalterius, cimbolus, pūslines, būgnus, skrabalus, terkšles, kleketus. 
  Autentišką liaudies instrumentų skambesį po parodos atidarymo leido išgirsti Kauno tautinės kultūros centro vaikų folkloro ansamblis „Ratilėlis“, 2011 m. šventęs veiklos 20-čio sukaktį. Kolektyvas buvo įkurtas Kauno šv. Mato vidurinėje mokykloje, veiklą tęsė Kauno tautinės kultūros centre, šiuo metu jam vadovauja Alvyda Česienė ir Andrius Darčianovas. 
  „Ratilėlio“ nariai – nuolatiniai Dainų švenčių dalyviai, kitų tarptautinių ir nacionalinių festivalių bei konkursų laureatai. Ansamblyje moksleiviai dainuoja, šoka, skudučiuoja, kankliuoja, smuikuoja, pučia ragus, dūdmaišius, birbynes, skambina cimbolais, groja armonikomis, bandonijomis. 
  Vadovė Alvyda Česienė – kanklių mokytoja ekspertė, įvertinta Kauno miesto kultūros skyriaus 2010 m. apdovanojimu „Tikra muzika“ už tradicijų puoselėjimą ir perdavimą jaunimui, Kauno miesto savivaldybės „Gerumo kristalu“. 

  Rugsėjo 10 d., trečiadienis, 18.30 val. 
  Postfolkloro muzikos vakaras su Mykolo Romerio universiteto folkloro ansambliu „Ritingo“ Vilniaus mokytojų namų svetainėje (Vilniaus g. 39) 
  Šis „Griežynės“ koncertas tradiciškai skirtas postfolklorui arba pasaulio muzikai. Šį kartą išgirsite abiejų žanrų elementus – nenutrūkstantis folkloro ir moderniosios muzikos tarpusavio ryšys skleisis skambant Mykolo Riomerio universiteto folkloro ansamblio „Ritingo“ kūriniams, parašytiems vadovo Arvydo Kirdos ir ansambliečio Mariaus Kačiulio. Ansamblis viliasi, kad festivalio metu nuskambėję leis dar stipriau ir intensyviau pajusti senojo tautos lobio – folkloro ir tautosakos – bei nūdienos muzikos dermę ir harmoniją.

  Rugsėjo 11 d., ketvirtadienis, 15 val. 
  Popietė su tautodailininku Jonu Bugailiškiu (Aušros vartų g. 17-10) 
  Svečiuotasi tautodailininko Jono Bugailiškio dirbtuvėse. Tai jauki vieta Vilniaus senamiestyje, į kurią visuomet malonu užeiti ir pasiklausyti ramios šeimininko kalbos, pasigrožėti jo kūriniais. Festivalio svečiams ir Lietuvos folkloro entuziastams suteikiama unikali galimybė pamatyti, kaip gimsta muzikos instrumentai nagingo meistro rankose. 
  J. Bugailiškio, išradingo medžio drožėjo, skulptoriaus, liaudies instrumentų kūrėjo, pagamintomis kanklėmis, ragais, būgnais muzikuoja ne vienas lietuvių bei užsienio folkloro ansamblis, pavieniai muzikantai. 

  Rugsėjo 11 d., ketvirtadienis, 18 val. 
  Lietuvos tradicinių smuikininkų koncertas „Griežia griežynė“ Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje (Vilniaus g. 41) 
  Kaip ir kasmet, griežynei festivalyje skiriamas ypatingas dėmesys. Šiemet koncertas skirtas tradiciniam smuikavimui Lietuvoje. Išgirdome liaudies muzikantus iš Lietuvos kaimų ir jaunesnius, gyvenančius Vilniaus mieste, puoseliejančius liaudiško muzikavimo tradiciją ir perduodančius ją savo mokiniams. 
  Koncertą pradėjo Romas Mazėtis ir Albinas Bartninkas iš Lazdijų rajono, tęsė Evaldas Vyčinas, Algirdas Klova ir Gaila Kirdėnė su savo mokiniais. Koncertą užbaigė Šiaulių rajono centro instrumentinis folkloro trio – smuikininkas Augustinas Rugelis, smuikininkas Algis Kuniauskas ir basedlės meistras Raimondas Sinkevičius. 

  Rugsėjo 11 d., ketvirtadienis, 20 val. 
  Festivalio svečių pasirodymai Vilniaus kavinėse ir baruose 
  Tai buvo puiki proga tiesiogiai pabendrauti su festivalio svečiais, pasiklausyti liaudies muzikos, atsigaivinti ir net pavakarieniauti gražioje aplinkoje: 
  alaus bare „Šnekutis“ (Šv. Mykalojaus g. 15) muzikavo „Kapela Bornego z Podzamcza“ iš Lenkijos ir grupė „Wild Troupe“ iš Jungtinės Karalystės; 
  restorane „Aula“ (Pilies g. 11) girdėjome Istvánfi Balázs-Németh András Duo iš Vengrijos ir Latvijos muzikantus Asnate Rancāne, Aurēlija Rancāne bei Ēriks Zeps; 
  Užupio kavinėje (Užupio g. 2) grojo Alesio Losiaus trio iš Baltarusijos ir Karmen Juhkam, Karolin Härm, Leanne Barbo iš Estijos. 

  Rugsėjo 12 d., penktadienis, 15 val. 
  Folkloro dirbtuvės Vilniaus mokytojų namų svetainėje (Vilniaus g. 39) 
  Jau įprastame „Griežynės“ renginyje svečiai pristatė savo instrumentus, pasakojo apie jų gamybą, muzikavimo tradicijas, demonstravo atlikimo manierą, tradicinį repertuarą. Dirbtuvėse šeimininkavo etnomuzikologė dr. Gaila Kirdienė. 

  Rugsėjo 12 d., penktadienis, 18 val.
  Didysis „Griežynės“ koncertas Vilniaus Mokytojų namų Didžiojoje salėje (Vilniaus g. 39) 
  Tai pagrindinis festivalio renginys, kurio metu dalyviai ir svečiai demonstruoja gražiausius ir vertingiausius savo repertuaro kūrinius. Klausytojams tai puiki proga išgirsti ir pamatyti visus muzikantus drauge. Be to, didžiajame koncerte visuomet būna ir malonių staigmenų. 

  Rugsėjo 13–14 d. 
  Festivalio dalyvių išvyka į Panevėžio rajoną 
  Gražia „Griežynės“ tradicija tapo Lietuvos gyventojams atvežti festivalį į namus. Kaimuose vis dar yra šviesuolių, liaudies muzikos entuziastų, kurių muzika ir dainos skambės festivalio svečiams. Šie susipažįsta su kaimo žmonių buitimi ir muzika, skaniu puikiu lietuvišku sūriu ir demonstravo savo meną. 

  Rugsėjo 13 d., šeštadienis, 13.00 val. 
  Festivalio dalyvių koncertas prie Upytės Tradicinių amatų centro. 

  Rugsėjo 13 d., šeštadienis, 16.00 val. 
  Festivalio dalyvių koncertas tradiciniame kulinarinio paveldo renginyje „Sūrio šventė“ Bernatonių kaime. 

  Rugsėjo 14 d., sekmadienis, 14.00 val. 
  Festivalio dalyvių popietė koncertas Velžio kaime. 

  Rugsėjo 14 d., sekmadienis, 17.30 val. 
  Baigiamasis festivalio „Griežynė“ koncertas Miežiškių Angelų slėnyje.
  Sekmadienį tęsėsi festivalio svečių pažintis su Lietuvos kaimo kultūra. Vakare vyko baigiamasis „Griežynės“ koncertas, kuriame dalyvavo svečiai iš užsienio ir Panevėžio rajono saviveiklininkai.

 

Nuotraukos

 

Garso įrašai

 
 
Vytas RIMKUS ir Dainius MASLAUSKAS - Lietuva
Vytas RIMKUS ir Dainius MASLAUSKAS - Lietuva
Vytas RIMKUS ir Dainius MASLAUSKAS - Lietuva
Asnate RANCANE, Aurelija RANCANE ir Eriks ZEPS - Latvija
Asnate RANCANE, Aurelija RANCANE ir Eriks ZEPS - Latvija
Asnate RANCANE, Aurelija RANCANE ir Eriks ZEPS - Latvija
Karmen JUHKAM, Karolin HARM, Leanne BARBO - Estija
Karmen JUHKAM, Karolin HARM, Leanne BARBO - Estija
Rytis AMBRAZEVIČIUS - Lietuva
Rytis AMBRAZEVIČIUS - Lietuva
Rytis AMBRAZEVIČIUS - Lietuva
Kapela BORNEGO Z PODZAMCZA - Lenkija
Kapela BORNEGO Z PODZAMCZA - Lenkija
Kapela BORNEGO Z PODZAMCZA - Lenkija
Balázs Istvánfi ir András Németh - Vengrija
Balázs Istvánfi ir András Németh - Vengrija
ALES LOS TRIO - Baltarusija
ALES LOS TRIO - Baltarusija
ALES LOS TRIO - Baltarusija
WILD TROUPE - Jungtinė Karalystė