GRIEŽYNĖ-1998

1998 m. rugsėjo 2 - 6 d.

 Programa   Nuotraukos   Garso įrašai

 

Festivalio programa:

2 d.

17 val. Vilniuje - svečių pasirodymai gatvėse, aikštėse, rėmėjų būstinėse.

3 d.

11-14 val. Vilniuje, "Skalvijos" kino centre, - folkloro kinas.

15 val. Mokytojų namuose - folkloro renginių suvenyrinių ženklelių parodos atidarymas.

16 val. Mokytojų namuose - koncertas "Senoji tradicija jaunose rankose". Jaunieji Lietuvos muzikantai groja tradicinį folklorą.

20 val. kavinėse: "Irish Pub", "Ida Basai”,"Žemaičiai", "Magdė" - svečių koncertai.

21 val. Mokytojų namų kieme - Liaudies šokių mokykla.

4 d.

11-14 val. Vilniuje, ”Skalvijos" kino centre, - folkloro kinas.

19 val. "Vaidilos” teatre - didysis "Griežynės-98" koncertas.

5 d.

20 val. Palangoje, Kurhauze, - festivalio dalyvių koncertas.

6 d.

11 val. Palangoje, Viešojoje bibliotekoje, - Lietuvių liaudies instrumentų ir muzikologinės medžiagos apie juos parodos atidarymas. Antano Sutkaus, Egidijaus Virbašiaus, Jono Bugailiškio darbai.

12 val. ten pat - folkloro studija 14 vai. Mangos gatvėse - festivalio dalyvių koncertai.

 

Griežia griežikai iš visų šalių

Skirmantė VALIULYTĖ

Gausiai šią vasarą užderėjusių festivalių banga rudeniop slopsta, bet neišnyksta. | margųjų pynę rugsėjo 2-6 dienomis žada smagiai įsilieti tradicinis, Vilniuje nuo 1992-ųjų kas antri metai vykstantis, tarptautinis instrumentinio folkloro festivalis "Griežynė". Šis gražus kamerinis renginys supažindina su įvairių tautų liaudies muzikantais ir jų instrumentais, svečiams ir namiškiams atskleidžia lietuvių muzikavimo tradicijas. Jį sumanė ir kas kartą, padedami Lietuvos liaudies kultūros centro, įgyvendina instrumentinio folkloro entuziastai Algirdas Klova ir Arūnas Lunys. Festivalis sukviečia liaudies muzikantus iš įvairių šalių, jame jau yra groję Lietuvos, Latvijos, Estijos, Rusijos, Ukrainos, Lenkijos, Suomijos, Anglijos, Švedijos, Norvegijos, Danijos ir Peru muzikantai. Šiemet laukiama svečių iš Bulgarijos, Airijos, Norvegijos, Švedijos, Danijos, Lenkijos, Latvijos, Velso, JAV. Lietuvai atstovaus folkloro grupė "Griežikai" (Vilnius). Ffestivalyje dalyvaus ir folkloro ansambliai "Taduja" (Kelmė) bei "Mėguva" (Palanga).

Pirmą kartą "Griežynės" renginiai vyks ne tik Vilniuje (2-4 d.), bet ir Palangoje (5-6 d.). Festivalio dalyviai muzikuos abiejų miestų gatvėse, aikštėse, rėmėjų būstinėse, kavinėse. Jo programoje numatyti trys ypatingi koncertai: "Senoji tradicija jaunose rankose", kurio metu (3 d. 19 val.) Vilniaus mokytojų namuose jaunieji Lietuvos muzikantai gros tradicinį folklorą, didysis "Griežynės-98" koncertas, kuris vyks "Vaidilos" teatre (4 d. 19 val.) ir festivalio dalyvių koncertas Palangos "Kurhauze" (6 d. 20 val.).

Vilniaus "Skalvijos" kino teatre tradiciškai veiks folkloro kino teatras (3, 4 d. 11-14 val.), bus rodomi lietuvių ir kitų šalių filmai apie instrumentinį folklorą. Kino teatro atidarymo (3 d. 11 val.) proga pirmajame seanse bus parodytas  L. Liutikaitės filmas apie praeitą festivalį "Griežynė-96", sukurtas Lietuvos TV.

Vilniaus mokytojų namuose 3 d. 15 val. atidaroma įdomi folkloro renginių suvenyrinių ženklelių paroda. O jau tradicine tapusi lietuvių liaudies muzikos instrumentų paroda šį kartą veiks Palangos viešojoje bibliotekoje. Čia bus eksponuojami meistrų A. Butkaus, E. Virbašiaus, J. Bugailiškio pagaminti instrumentai bei knygos ir instrumentai iš muziejų archyvų.

Gyvąją muzikavimo tradiciją galima bus ne tik stebėti koncertuose, bet ir kartu su festivalio dalyviais jos pasimokyti folkloro studijoje, kuri veiks Palangos viešojoje bibliotekoje (6 d. 12 val.), bei liaudies šokių mokykloje Vilniaus mokytojų namų kieme (3 d. 21 val.). Rugsėjo 2-ąją nuo 17 val., Vilniaus gražiausiuose kampeliuose griežiant griežikams iš visų šalių, bus galima įsitraukti į festivalio maratoną. Smagia muzika ir trankiu šokiu sutiktas, gal ir ruduo nebus labai šaltas.

 

Tradicija jaunose rankose

Loreta MUKAITĖ, "7 meno dienos"

Pirmąją rugsėjo savaitę Vilniuje ir pajūryje, Palangoje, vyko ketvirtasis tarptautinis instrumentinio folkloro festivalis "Griežynė-96".

Instrumentinio folkloro entuziastų - Algirdo Klovos ir Arūno Lunio - sumanytas ir pirmąkart 1992 m. surengtas festivalis yra vienintelis toks renginys. Kas dveji metai Vilniuje vykstančio festivalio tikslas - susipažinti ir supažindinti instrumentinio folkloro mėgėjus su įvairių tautų liaudies muzikantais bei jų instrumentais, svečiams pademonstruoti autentišką lietuvių muzikavimo tradiciją. Šiemet festivalyje dalyvavo airių muzikos atlikėjas, kompozitorius ir mokytojas Peteris Phelanas iš Dublino, Moira Lewis iš Velso, kuri atlieka senąją keltų muziką, trys muzikantai - Oddrun, Knutas ir Ole - iš Norvegijos, dūdmaišininkas Danas Speakeris iš JAV, kvartetas "Bronxar- verkvartetten" iš Švedijos, danų grupė "Ellefolk", latvių tradicinės muzikos atlikėjai Aida Rancanė ir Andrejus Rancanas, jaunieji cimboIininkai iš Latvijos, lietuvių instrumentinės muzikos grupė "Griežikai".

Festivalyje netrūko naujovių. Mokytojų namuose atidaryta folkloro renginių suvenyrinių ženklelių paroda. "Skalvijos" kino teatre folkloro kino mėgėjai turėjo progą pamatyti L. Liutikaitės filmą "Griežy- nė-96", sukurtą Lietuvos televizijoje. Vytautas Musteikis pristatė savo ir savo draugų iš Lietuvos, Latvijos, Rusijos, Lenkijos, Švedijos, Airijos, JAV, Afrikos filmų programą. Vyko ne tik įprasti festivalio svečių pasirodymai Vilniaus gatvėse, aikštėse, tradicinis didysis "Griežynės" koncertas, - Mokytojų namuose buvo organizuotas koncertas "Senoji tradicija jaunose rankose", kuriame jaunieji Lietuvos muzikantai atliko tradicinį folklorą. Šis renginys, anot organizatorių ir svečių, buvo vienas labiausiai vykusių ir įdomiausių. Jame savo meistriškumą rodė muzikantai, archajinio grojimo išmokę įvairiuose folkloro ansambliuose, ekspedicijose arba perėmę šią tradiciją iš savo tėvų, senelių. Senąją lietuvių muziką kanklėmis skambino Rytis Ambrazevičius, smagias polkas, įmantrius valsus smuikais griežė Gintas Beržins- kas, Gaila Kirdienė, Algirdas Klova, dūdmaišiu grojo Vytautas Linkevičius. Bandonijomis, armonikomis puikiai grojo jaunieji Arvydas Kirda, Dalius Jatužis, Dangis Laurinavičius, Česlovas Krikščiūnas. Visus bandonija grojusiuosius pralenkė festivalio prezidentas Arūnas Lunys. Šauniausia ir originaliausia festivalio "Griežynė-98" lietuvių grupe neoficialiai pripažinta smuikininko Evaldo Vyčino, armonika ir būgneliu grojusių Klaudijaus Driskiaus bei Prano Mikulėno iš Rokiškio rajono trio.

Festivalio kulminacija - didysis "Griežynės-98" koncertas, kuris vyko rugsėjo 4 d. "Vaidilos" kino teatro salėje. Šiemet žiūrovai buvo kaip niekad kantrūs - lietuvių ir svečių muzikos klausėsi net keturias valandas. Atlikėjų daug, kiekvienam jų norisi parodyti kuo daugiau savo instrumento galimybių, pristatyti repertuarą. Peteris Phelanas iš Airijos grojo net trimis instrumentais - labai sudėtingos konstrukcijos Uil- lean dūdmaišiu, fleita ir švilpyne. Moira Lewis dainavo akompanuodama sau keltiška arfa. Įdomų citros tipo instrumentą langleiką demonstravo trys jauni muzikantai iš Norvegijos. Broliai dvyniai Knutas ir Ole Bratenai groja šiuo instrumentu dar tik kelerius metus, bet yra vieni geriausių Norvegijos muzikantų. Kartu su jais muzikavo ir brolių mokytoja Oddrun Hegge, kuri longleiku groja jau daugelį metų. Amerikietis Danas Speakeris, kuris atliko iškilmingas škotų melodijas, prisipažino, jog ne tik muzikuoja, bet ir vaidina, režisuoja. Universaliausi festivalio muzikantai - latviai Aida Rancanė ir Andrejus Rancanas - pademonstravo bene visus svarbiausius instrumentus, kuriais grojama Latvijoje: švilpynes, kankles, būgnelį, dūdmaišį, smuiką, armoniką. Vilniaus krašto ir lenkų šokių melodijas cimbolais skambino Andrejus Zajko iš Lenkijos. Grupės "Ellefolk" muzikantai Lietuvoje - taip pat ne pirmą kartą, šiemet sulaukėme keturių smagių muzikantų kompanijos. Šmuikais, gitara, akordeonu jie atliko tradicines skandinavų melodijas ir savo sukurtas kompozicijas. Lietuvių klausytojus nustebino kvartetas iš Švedijos. Pasirodo, jog šis kolektyvas groja žydų instrumentinę muziką, o šią tradiciją papildo įvairių muzikos arealų įtakomis. Tad tikros švediškos muzikos, atliekamos švedų, neteko išgirsti.

Dar nespėję pailsėti po koncertų Vilniuje, ankstų šeštadienio rytą festivalio dalyviai išvyko į Palangą. Anot A. Lunio, šiemet "Griežynė" pabėgo iš Vilniaus - norėjosi ne tik paįvairinti festivalio programą, bet ir pakeisti jo vietą. Sumanymas pavyko. Savaitgalis didžiausiame Lietuvos kurorte Palangos miesto kultūros centro, Palangos miesto savivaldybės, Palangos etnografinio ansamblio "Mėguva" ir jos vadovės Zitos Baniulaitytės dėka buvo suorganizuotas puikiai.

Sekmadienį festivalio dalyviai, Palangos miesto gyventojai rinkosi į viešąją biblioteką, kur buvo atidaryta lietuvių liaudies instrumentų paroda. Čia savo pagamintus instrumentus eksponavo liaudies meistrai Antanas Butkus, Egidijus Virbašius ir Jonas Bugailiškis. Tokia paroda, pasak Z. Baniulaitytės, kurorte vyksta pirmą kartą, ji ypatinga tuo, jog instrumentus galima liesti, jais groti ir net nusipirkti.

"Festivalis praėjo sėkmingai", - atsidūsta Algirdas Klova, Arūnas Lunys ir Lietuvos liaudies kultūros centro darbuotojos bei darbuotojai, kuriems teko iš tikrųjų nemažai padirbėti. Organizatoriai džiaugiasi tuo, jog šiemet festivalio rengėjų kolektyvas dirbo sutartinai ir draugiškai. Festivalis subrendo, patirties įgijo ir jo organizatoriai.

 

Nuotraukos

 

Garso įrašai

 
GRIEŽIKAI - Lietuva
GRIEŽIKAI - Lietuva
Peter PHELAN ir Robert JENNINGS - Airija
Peter PHELAN ir Robert JENNINGS - Airija
Oddrun, Knut, Ole - Norvegija
Oddrun, Knut, Ole - Norvegija
Moira LEWIS - Velsas
Moira LEWIS - Velsas
BRONXARVEKVARTETTEN - Švedija
BRONXARVEKVARTETTEN - Švedija
Evaldas VYČINAS, Klaudijus DRISKIUS, Petras MIKULĖNAS - Lietuva
Mieczyslaw LITWINSKI - Lenkija
Andrzej ZAJKO - Lenkija
Pawel GRUPKAITIS, Kamil KOREK - Lenkija
Peter PHELAN, Robert JENNINGS, Dony O'Brien - Airija
Dan Speaker - JAV
Aida RANCANE ir Andris KAPUSTS - Latvija
Aida RANCANE ir Andris KAPUSTS - Latvija
ELLEFOLK
ELLEFOLK