logo_bzu.gif
   

 

2018 m. tarptautinio instrumentinio folkloro festivalio „Griežynė“ dalyviai:

     

Jānis Gipters, Nikolajs Zaharovs, Iveta Dukalska, Latvija 


Jānis Gipters (armonika) – gyvena Daugpilio rajone, Vabolės apylinkėje. Groti išmoko iš tėvo, būdamas septynerių metų. Patinka groti valsus, polkas, fokstrotus. Goja su Vaboles apylinkių kapelijomis festivaliuose, koncertuose ir pan.
Nikolajs Zaharovs – gyvena Rygoje, armonika groja nuo keturiolikos metų, išmoko iš tėvo, Latgalijos liaudies muzikanto. Labiausiai mėgsta groti liaudies dainų ir šokių melodijas, nors kartais pagroja ir naujesnę muziką. Šiuo metu daugiausia groja vienas ir su kapela šokių vakarėliuose.
Iveta Dukalska - profesionali etnomuzikologė, gerai žinanti tradicinį latvių muzikavimą ir puikiai grojanti būgneliu. Folklorininkė teigia, kad didžiausia tokių festivalių vertybė – parodyti publikai muzikantus, griežiančius pagal senąją liaudišką manierą. Iveta netik puikiai groja su įvairiausiais liaudies muzikantais, bet ir pati organizuoja į Griežynę panašius festivalius Latvijoje.

video 2  video 2

  latvija 1
     

Calum Brown, Škotija.

Vienas geriausių jaunųjų Škotijos dūdmaišininkų, daugelio šio instrumento konkursų ir čempionatų dalyvis ir nugalėtojas, Nacionalinio jaunimo dūmaišininkų orkestro narys.

  skotija 1
   

Folkloro grupė „Kolisnija“, Baltarusija

„Kolisnija“ drauge jau dešimt metų, muzikuoja tradicine grojimo maniera, vengdami užfiksuotų autentiškų kūrinių kopijavimo. Jie sako:
– Mes nebandom lįsti į galvą žmonėms, gyvenusiems iki mūsų, grąžinti praėjųsį laiką ar kurti romantišką praeities vaizdą. Mes tikim, kad mūsų muzika gali būti aktuali ir geidžiama šiandien, kiek galėdami stengiamės įnešti tradicinį skambesį į šiuolaikinį pasaulį.

Denis Suchi – dūdmaišis, smuikas.S
Stanislav Čavus – dūdmaišis, smuikas.
Sergej Subotu – dūdmaišis, cimbolai.

video 2

  baltarusija 1
   

Li Zhang, Kinija.

Henano provincijos, Guzhengo muzikų asociacijos komiteto ir Kinijos muzikų asociacijos narė. 2015 metų Kinijos jaunimo kultūros ir menų festivalio pirmosios premijos laureatė.
Instrumentas guzheng, taip pat vadinamas Kinijos citra, mums turbūt labiausiai primintų kankles. Jis turi didžiulę rezonansinę dėžę ir paprastai dvidešimt vieną stygą, jo istorija siekia 2500 metų.

Muzikes iš Kinijos pristato Vilniaus universiteto Konfucijaus institutas.

   kinija 1
   
Yijing Wu, Kinija.

Jauna muzikė, 2010 metais gavusi guzheng 10 lygio sertifikatą (Guzheng Grade Certificate 10). 2008 metais laimėjo trečiąją (bronzos) premiją kinų kultūros festivalyje, vaikų grupėje kaip solistė, sidabro premiją jaunimo kategorijoje 2012 metais. Guangdongo provincijos muzikos asociacijos renginyje ir 2015 metais konkurse “Jingle Cup” sidabro apdovanojimą

 

Muzikes iš Kinijos pristato Vilniaus universiteto Konfucijaus institutas.

   kinija 3
   

Tuule Kann ir Helin Pihlap, Estija

Šiemet festivalyje dalyvaus dvi muzikės iš Estijos – Kanelininkė Tuule Kann ir smuikininkė Helin Pilhap.
Tulle mums neblogai pažįstama, nes kurį laiką studijavo Lietuvoje. Baigusi koncertines kankles, ji žingsnelis po žingsnelio pasisuko tradicinių kaimo kanklių (kannel) link, pati mokėsi iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos kaimų kanklininkų įrašų. Savo pasirodymuose Tulle naudoja įvairių grojimo stilių kaneles.
Helin Pihlap – jauna smuikininkė, kuri studijuoja akademinį smuikavimą ir teatrą Estijos muzikos akademijoje, tačiau nuolat yra tradicinėje muzikoje. Be smuiko ji puikiai valdo ir kannel‘ę ir jau du metus mokosi pas Tuule Kann. Helin kilusi iš Tartu ir domisi Pietų Estijos liaudies muzika.

   estija 2
   

CRETAN BRIOCHE, Graikija

Londone grojantis Kretos muzikos kolektyvas. Jos lyderis - vienu charakteringiausių senųjų instrumentų Kretos Lyra grojantis Vassilis Chatzimakris. Grupė daug bendradarbiauja, rengia jam session su daugybe kitų Kretos muzikos entuziastų. Grupės repertuare senoji Kretos liaudies muzika ir dabartinės improvizacijos tomis temomis. Jų muzika kuria dialogą tarp praeities ir dabarties. Tai greiti ir uždegantys šokiai bei nostalgiškos, liūdesio kupinos šimtamečių dainų melodijos apie gyvenimą nuo gimimo.
„Kretos muzika kaip medis. Mes esame jo vaisiai ir lapai. Mes esame šių laikų vėjų pučiami pirmyn ir atgal, bet visada esame susieti su šaknimis, nes be jų tai jokios šakos ir niekieno lapai“. - Giorgis Xylouris (Psarogiorgis).
Grupės sudėtis:
Vassilis Chatzimakris: Kretos Lyra, balsas.
Miltos Boumis: Kretos Lute, balsas.
Simon Mercouris: Kretos Lute, balsas.
Christina Baltatzi: Percussion, balsas.

Šiam kolektyvui pasiekti Lietuvą pagelbėjo Lietuvos Graikų draugija "Patrida".

video 2

   graikija 2
   

Kapela Wojciechowska, Lenkija

Pirmoji šios kapelos sudėtis susikūrė 1926 metais. Vėliau ji buvo pavadinta „Wojciechowska”. Nuo pat pradžių kapelą sudarė Wojciechowo apylinkių muzikantai. Žinoma, buvo ir daugiau kaimo kapelų šiame regione ir daugybė muzikantų grojo paeiliui jose visose, nes turėjo artimą repertuarą. Šios vietovės kapelų instrumentų sudėtis būdavo maždaug tokia: smuikas, klarnetas, trimitas, trieilė armonika, ventilinis trombonas, tenoras, saksofonai, akordeonas, būgnas su lėkšte.
Kapelos repertuare instrumentiniai ir vokaliniai - instrumentiniai kūrinėliai: regioniniai – podróżniaki, oberekai, polkos, kitų regionų - kujaviakai, mazurkos, maršai ir dainų melodijos, vėlyvesnieji – valsai, fokstrotai, tango. 
Stilistiškai platus grupės repertuaras kaip ir aukšto lygio muzikantų sugebėjimai, nustatė ryškų kapelos statusą vietinėje visuomenėje. Socializmo laikmečiu kapela grodavo valstybinių ir liaudies švenčių metu, agitaciniuose renginiuose, konkursuose ir kitur, kur buvo liepta.
Dabartinė kapelos sudėtis:
Leszek Mirosław – klarnetas.
Andrzej Kędzierski – trimitas. 
Leszek Iwaniak – trieilė armonika. 
Stanisław Mirosław – būgnas.

video 2

  lenkija 1 
   

Vilniaus miesto tradicinė kapela „Duja“

Kapela „Duja“ susibūrė 1992 m. vasarą. „Dujos“ repertuarą sudaro Aukštaitijos, Žemaitijos, Suvalkijos ir Dzūkijos regionų tradicinė instrumentinė muzika, dainos.
„Duja“ aktyviai dalyvauja folkloro šventėse, renginiuose, radijo ir televizijos laidose, festivaliuose Lietuvoje ir užsienyje, koncertavo Lenkijoje, Latvijoje, Estijoje, Baltarusijoje, Belgijoje, Graikijoje, Prancūzijoje, Rusijoje, Suomijoje, Turkijoje, Vokietijoje, Maltoje, Italijoje.
2005 m. kolektyvas už tradicinės muzikos puoselėjimą apdovanotas „Aukso paukštės“ nominacija.
Kapeloje groja Alfredas Mickus(smuikas), Ramūnas Čičinskas (basetlė), Vaidas Mikutavičius (lamzdelis, mušamieji instrumentai) ir Arūnas Lunys (bandonija).

video 2

  lietuva 1